logo
Лікування за кордоном
Тел: +38 050 462 06 22
+38 068 437 00 06


Контакти    

Гідроцефалія

ГідроцефаліяГідроцефалія - симптоми, діагностика, лікування

Що таке гідроцефалія? Порушення балансу між утворенням, циркуляцією та резорбцією спинномозкової рідини (ліквору) може призвести до розвитку патологічного стану – гідроцефалії.

Термін гідроцефалія від грец. Hydrо – вода та cephalon – мозок, дослівно перекладається як «водянка головного мозку».
Залежно від часу розвитку цього стану виділяють уроджену та набуту гідроцефалію. Гідроцефалія, що виникла в період внутрішньоутробного розвитку, називається вродженою, фетальною або гідроцефалією плода. У середньому вроджену гідроцефалію діагностують у 0,5-3 випадках на 1000 новонароджених малюків.


Чим небезпечна гідроцефалія? Надмірне скупчення ліквору призводить до розширення лікворних просторів мозку, здавлення та дислокації тканини мозку, що в результаті призводить до порушення процесів метаболізму та трофіки структур мозку. Ці зміни загалом вкрай несприятливо позначаються на розвитку плоду, а, згодом, на стан дитини.


Причини вродженої гідроцефалії. Все різноманіття причин вродженої гідроцефалії можна поділити на три групи:
1.Пороки розвитку ЦНС та ліквородинамічних шляхів
2.Внутрішньоутробні інфекції
3.Хромосомні аномалії


Причини вродженої гідроцефалії:

  • Стеноз водопроводу мозку (вузького каналу, що з'єднує III і IV шлуночок мозку), внаслідок інфекції, пухлинного росту або внутрішньошлуночкового крововиливу.
  • Х-зчеплена гідроцефалія зі стенозом Сільвієвого водопроводу (генетично обумовлене зчеплене з Х-хромосомою захворювання). Досить рідкісне захворювання. Однак серед новонароджених дітей із гідроцефалією зустрічається у 5% випадках.
  • Інші хромосомні аномалії: трисомія 18, 21 пари хромосом і т.д.
  • Вади розвитку Кіарі I, II та III типу. У цю групу включені вади розвитку структур мозку, у яких відзначається неправильне становище мозочка і порушення будови стовбура мозку.
  • Мієломенінгоцеле (дефект розвитку нервової трубки). Дефект хребетного каналу, через який виходять оболонки мозку, сам несформований спинний мозок, коріння спинного мозку. Інша назва цього стану – спинномозкова грижа.
  • Пухлини задньої черепної ямки та пухлини шлуночків мозку.
  • Арахноїдальна кіста.
  • Синдром Денді-Уокера. Належить до вад розвитку задньої черепної ямки. Може розвинутись як на тлі генетичних захворювань, так і під впливом токсичних та інфекційних факторів. Синдром включає гідроцефалію, кісту задньої черепної ямки, порушення структури та розвитку мозочка.
  • Внутрішньоутробні інфекції: цитомегаловірусна інфекція, краснуха, парагрип, вітряна віспа. Внаслідок перенесеної вірусної інфеції формується арахноїдит (запалення павутинної оболонки мозку) з порушенням ліквородинаміки.

 

Діагностика уродженої гідроцефалії. Розширення шлуночків мозку (як одна із ознак гідроцефалії) можна виявити під час проведення ультразвукового дослідження плода (УЗД). Запідозрити діагноз гідроцефалії можна наприкінці першого триместру (на 13-му тижні). Однак чіткіше говорити про розширення шлуночків мозку можна на 20-24 тижні внутрішньоутробного розвитку.


Подальша тактика лікарів. Збільшення шлуночків мозку у плода є сигналом для фахівця про необхідність проведення детальнішого дослідження: пошуку УЗ-ознак поєднаних аномалій розвитку ЦНС та інших можливих причин гідроцефалії. У ряді випадків проводять додаткові інвазивні дослідження, такі як амніоцентез (прокол плодових оболонок), із забором матеріалу для визначення рівня альфафетопротеїну та вивчення хромосомного набору плода. За станом вагітної жінки та плода з гідроцефалією веде спостереження команда фахівців: лікар акушер-гінеколог, генетик та дитячий нейрохірург.


Варіанти лікування. Лікування плода та дитини з гідроцефалією завжди пов'язане з певними ризиками та складнощами. В ухваленні рішення та виборі тактики відіграє велику роль основне захворювання або синдром, на тлі якого відбулося формування гідроцефалії. Так, грубі вади розвитку мозку можуть бути показанням для переривання вагітності.


Усі методи лікування можна поділити на консервативні та хірургічні. Залежно від причини вродженої гідроцефалії, її ступеня виразності та стану дитини лікування можуть починати з консервативних методів: призначення сечогінних засобів і препаратів, що знижують продукцію ліквору, препаратів, що покращують метаболізм мозку, антигіпоксантів і т.д. Одним із хірургічних методів лікування гідроцефалії є шунтуючі операції. Суть методу накладення шунта (системи трубок і клапанів), яким «надлишковий» ліквор відводиться у природні порожнини організму: в черевну порожнину, порожнину правого передсердя тощо. Терміни проведення таких операцій визначає лікар нейрохірург, виходячи зі стану дитини та причини гідроцефалії. На думку фахівців, чим раніше проведене подібне лікування, тим кращі результати лікування. Найчастіше шунт встановлюється довічно, не вирішує проблему основного захворювання, але дозволяє структурам мозку розвиватися.

 

ДІЗНАТИСЯ ВАРТІСТЬ ЛІКУВАННЯ!

 

Операції виконані внутрішньоутробно. Технічні можливості накладання шунта плоду зараз вивчаються. Однак поки що ці операції є експериментальними. Потенційні ускладнення внутрішньоутробного втручання здебільшого переважують можливу вигоду такого лікування.


Лікувальна тактика. З моменту першого виявлення розширення шлуночків мозку у плода фахівці проводять динамічне спостереження за станом структур головного мозку плода. Якщо гідроцефалія не прогресує і плід розвивається нормально, фахівці чекають народження малюка і при необхідності проводять операцію, що шунтує. При прогресивній вентрикуломегалії (розширенні шлуночків мозку) проводять розродження шляхом кесаревого розтину на гестаційному терміні 35 тижнів і постнатально (після народження) проводять шунтуючу операцію.


Питання-відповідь
- На терміні 30 тижнів на УЗД виявили розширення шлуночків мозку та гідроцефалію плода. Що нам робити?
- Мамі необхідно стати на облік до перинатального генетика, для проведення подальшого дослідження (пошук причини гідроцефалії, можливих генетичних та хромосомних захворювань). Детальне ультразвукове дослідження має провести лікар УЗ-діагностики зі спеціалізацією перинатального генетика. Можливо, будуть потрібні повторні УЗД у динаміці. Мама може звернутися до провідних клінік Німеччини та Ізраїлю для проведення більш точного обстеження та визначення подальшої лікувальної тактики. Лікарі з величезним досвідом роботи з дітьми страждають на гідроцефалію проведуть діагностику в найкоротші терміни, максимально безпечно для дитини та матері.

 

- На терміні 29 тижнів виявили розширення шлуночків мозку та поставили попередній висновок – гідроцефалія плода. Нині проходимо подальше обстеження, спрямований пошук причини цього стану. Чим загрожує для нашої дитини гідроцефалія?
– Однозначно відповісти на запитання складно, бо немає повних даних. Сам стан гідроцефалія призводить до стискання структур мозку та порушення обмінних процесів у ньому. Діти з гідроцефалією можуть мати певну неврологічну симптоматику (гіпертонус, відрижка, занепокоєння), у тяжких випадках у дітей можуть виникати судоми. Такі малюки гірше освоюють моторні та психічні навички, може відзначатися інтелектуальний дефіцит. Щоб максимально допомогти дитині та нівелювати можливі наслідки гідроцефалії, мамі рекомендується стати на облік до перинатального генетика та проконсультуватися з дитячим нейрохірургом. Діагностику та лікування вродженої гідроцефалії проводять кваліфіковані фахівці провідних клінік Німеччини та Ізраїлю. Батьки можуть отримати послугу дистанційної консультації (за результатами УЗД та аналізів), а також «другу думку» фахівця.

 

Отправьте запрос или свяжитесь с нашими специалистами:

Tel. +38 068 437 00 06

Tel: +38 050 462 06 22

e-mail: info@medicalexpert.com.ua

 

Як зв'язатися з нами:

моб: +38 050 462 06 22
моб: +38 068 437 00 06

Електронна пошта:
info@medicalexpert.com.ua

Наша адреса

03055 Україна, Київ,
Вул. Левка Лук'яненка 29Б

Як дістатися:

Схема проїзду