logo
Лікування за кордоном
Тел: +38 050 462 06 22
+38 068 437 00 06


Контакти    

Алергологія

Причини

На сьогоднішній день алергічні реакції є однією з найбільш поширених медичних проблем.  Основними причинами їхнього виникнення у людини вважають генетичну схильність і вплив факторів навколишнього середовища.
 У нормі імунна система захищає організм людини від шкідливих речовин, таких як бактерії і віруси.  У низці випадків система імунітету починає реагувати навіть на потенційно безпечні чужорідні речовини, так звані алергени.


 Ці реакції, зазвичай, надмірно виражені й супроводжуються викидом певних хімічних речовин - гістамінів, які й викликають появу симптомів алергії.
 Найбільш поширеними алергенами є:

 • Ліки
 • Пил
 • Їжа
 • Отрута комах
 • Пліснява
 • Хутро та епітелій домашніх улюбленців та інших тварин
 • Пилок.

У деяких людей алергічна реакція виникає на високі й низькі температури, сонячні промені й інші фактори навколишнього середовища.  У низці випадків поява симптомів алергії може спровокувати тертя шкіри: одягом або руками.
 Захворювання алергійної природи зазвичай не передаються з покоління в покоління, тобто  не успадковуються.  Однак якщо обоє батьків страждають на алергію, радше за все схильність до алергійних реакцій буде й у дитини.  Імовірність набути алергію більша, якщо вона наявна в матері.  Алергія може стати причиною багатьох захворювань, як-то: синуситів, екземи, бронхіальної астми тощо.

 


Симптоми
Ієрархія появи симптомів алергії багато в чому залежить від місця проникнення алергену в організм або первинного контакту з ним.

Наприклад:

 • Алергени, які надходять інгаляційним шляхом, часто викликають закладеність носа, свербіж у носі, утворення слизу, кашель і свистяче дихання.
 • Алергени, які контактують з очима, можуть викликати свербіж, сльозотечу, почервоніння і набряк в області повік.
 • Вживання в їжу продуктів, які є алергенами для конкретної людини, може спровокувати виникнення нудоти, блювання, болю в животі, діареї, судом, а також інших серйозних і небезпечних для життя реакцій.
 • Алергени, які дотичні до шкіри можуть викликати висипання на шкірі, кропив'янку, свербіж, пухирі та відшарування шкіри.
 • Алергія на ліки зазвичай проявляється генералізованими або поширеними реакціями, що може призвести до виникнення цілої низки симптомів.

 

 


Дослідження та тестування

За підозри на алергію, у медичному закладі проводять огляд пацієнта, уточнюють скарги й анамнез хвороби.
 Для того щоб диференціювати алергічну реакцію від іншого захворювання, може знадобитися проведення алергологічних тестів.

 

 Наприклад, харчове отруєння може викликати симптоми схожі на алиментарну або харчову алергію.  Деякі медичні препарати (такі як аспірин і ампіцилін) можуть провокувати висипання на шкірі неалергічної природи.  Причиною нежиті або кашлю може бути не алергія, а інфекція.


 Шкірні тести є найбільш поширеним способом діагностики алергії.  Прик-тест (голковий тест) - це один зі шкірних алерготестів.  На шкіру наносять невелику кількість речовини, потенційного алергену, а потім проводять уколювання шкіри, з тим щоб речовина проникла під шкіру.  Протягом певного часу за шкірою спостерігають.  Про алергії на конкретну речовину свідчать такі реакції, як почервоніння і набряк.  Такий вид алерготестів може бути застосований для діагностики алергії у маленьких дітей і немовлят.


 Інші види шкірних алерготестів охоплюють аплікаційні проби й внутрішньошкірне тестування.  Для додаткової інформації проводять лабораторні дослідження крові:

 • Аналіз крові на імуноглобулін Е
 • Загальний аналіз крові з визначенням рівня лейкоцитів крові й еозинофілів.

 

У деяких випадках, лікар може попросити уникати контакту з потенційними алергенами або навпаки контактувати з цими речовинами для того, щоб оцінити реакцію і стан пацієнта.  Це називається "тестування на використання або заперечення". Такі проби використовуються для оцінки реакції на продукти харчування або медикаменти.  Доктор також може оцінити реакцію пацієнта на фізичні фактори, наприклад, тепло, холод або інший потенційний провокатор алергії.  У низці випадків потенційний алерген розчиняють і вводять у порожнину кон'юнктивального мішка (під нижню повіку), і оцінюють реакцію пацієнта.  Це дослідження найбільш чутливе й проводиться воно в умовах медичного кабінету в присутності лікаря.

 


Лікування

Важкі гострі алергічні реакції (анафілаксія) купірують за допомогою медичного препарату під назвою адреналін (адреналін), негайне введення якого може врятувати життя пацієнта.  У разі виникнення анафілаксії необхідно терміново викликати швидку допомогу і їхати в лікарню.

 

 Кращий спосіб зменшити вираженість симптомів алергії - це уникати контакту з потенційними алергенами.  Це правило особливо актуальне за наявності харчової і лікарської алергії.
 Існує низка медичних препаратів, які попереджають виникнення алергії і зменшують вираженість її проявів.  Підбір препарату проводить лікар, виходячи з особливостей захворювання, симптомів, віку й загального стану пацієнта.


 Деякі захворювання алергічної природи, такі як астма, алергічний риніт або екзема, можуть вимагати зовсім іншого лікування.

alt

До медичних препаратів, котрі застосовуються для лікування алергії, належать такі:
Антигістамінні препарати
Існують різні групи антигістамінних препаратів.  Деякі з них продаються в аптеках без рецепта, для придбання інших - потрібно рецепт.  Випускають антигістамінні засоби в різних формах:

 • Капсули й таблетки
 • Очні краплі
 • Ін'єкції
 • Сиропи
 • Назальний спрей

 

Кортикостероїди
Гормональні препарати з протизапальною активністю доступні в різних формах, таких як:

 • Креми й мазі для шкіри
 • Очні краплі
 • Назальний спрей 
 • Розчин для проведення інгаляцій

Пацієнтам з тяжкою формою алергії можуть призначити кортикостероїди в таблетках або ін'єкціях, коротким курсом.


Деконгестанти
Деконгестанти (протинабрякові засоби) допомагають позбутися від закладеності носа.  Не можна використовувати деконгестант у вигляді назального спрею протягом більш ніж декількох днів, так як це може призвести до «зворотного» ефекту й посилити закладеність носа.  Деконгестанти у формі таблеток не викликають таких реакцій.  Люди з високим артеріальним тиском, захворюваннями серця або збільшеною передміхурової залозою повинні використовувати деконгестанти з обережністю.

 

Інші медичні препарати
Інгібітори лейкотрієнів - це медичні препарати, що блокують запальні чинники й речовини, які активують або запускають розвиток алергійної реакції.  Прийом препаратів зафірлукаст і монтелукаст рекомендовані людям, що страждають астмою, побутовою та зовнішньою алергією.


Алерговакцинація
Алерговакцинація (імунотерапія) рекомендується у випадках, якщо не вдається уникнути контакту з потенційним алергеном або симптоми алергії важко контролювати.  Алерговакцинація блокує організм від реакції на алерген.  Щодня пацієнт отримує ін'єкцію алергену.  Кожна доза буде злегка збільшена, в порівнянні з попередньою, поки не буде досягнута максимальна доза.  Проведення цього методу лікування показане не всім пацієнтам.  Проводиться алерговакцинація в профільному медичному закладі під наглядом лікаря.


Прогноз
У більшості випадків з алергічними реакціями вдається впоратися за допомогою медикаментів.  Деякі діти можуть перерости алергію, особливо харчову.  Однак, речовина яка сенсибілізувала організм, може впливати на людину протягом усього його життя.  Алерговакцинація - це найбільш ефективний метод лікування полінозу (сезонної алергії на цвітіння) і за вираженої алергічної реакції на укуси комах.  Алерговакцинація не використовується для лікування харчової алергії через небезпеку розвитку сильної реакції.  Для досягнення результату від аллерговакцінаціі може знадобитися час, проте в більшості випадків цей метод лікування є ефективним.  Алерговакцинація може призвести до виникнення небажаних або побічних ефектів, наприклад, до появи кропив'янки або висипу, а також спровокувати розвиток гострої алергічної реакції - анафілакісіі.


Можливі ускладнення через алергію?

 • Анафілаксія (алергічна реакція із загрозою для життя)
 • Проблеми з диханням під час алергічгої реакції
 • Сонливість або інші побічні ефекти на тлі прийому медикаментів.

 

Коли звертатися до медичного фахівця? 
Необхідно записатися на прийом до лікаря якщо:

 • Виникають сильно виражені симптоми алергії
 • Лікування від алергії більше не допомагає

 

ДІЗНАТИСЯ ЩОДО ВАРТОСТІ ЛІКУВАННЯ!


ПрофілактикаГодування грудьми може запобігти або зменшити алергію, якщо мама продовжує годувати немовля від 4 до 6 місяців.  Однак порушення дієти матір'ю, яка годує, може навпаки спровокувати розвиток алергії у малюка (однак зміна раціону харчування матері під час вагітності або під час годуванні груддю не зможе допомогти уникнути алергії).

 

 У більшості випадків зміна раціону харчування дитини або використання спеціальної молочної суміші не дає можливості запобігти алергії.  Якщо батьки, брат, сестра або інший член сім'ї страждають на алергію або захворювання алергічної природи, наприклад, екзему, варто обговорити годування дитини з лікарем педіатром.


 Доведеним є той факт, що контакт дитини на першому році життя з тваринами або іншими алергенами, наприклад пиловим кліщем, може запобігти розвитку деяких видів алергії в майбутньому.  Це спостереження отримало назву «гігієнічної гіпотези».  Вона виникла, виходячи зі спостереження за немовлятами на фермах, які, зазвичай, рідше страждають на алергію, ніж діти, які ростуть в «стерильних» умовах.  Однак дітям старшого віку цей контакт не приносить користі.


 Якщо алергічна реакція все-таки відбулася, то вчасне лікування і припинення контакту з алергеном дозволить запобігти подібній реакції в майбутньому.

 

 

 

Отправьте запрос или свяжитесь с нашими специалистами:

Tel. +38 044 353 90 65

Tel: +38 050 462 06 22

e-mail: info@medicalexpert.com.ua

 

Як зв'язатися з нами:

Тел: +38 044 353 90 65
Моб: +38 050 462 06 22

Електронна пошта:
info@medicalexpert.com.ua

Наша адреса

03055 Україна, Київ,
Вулиця Маршала Тімошенко 29Б

Як дістатися:
Схема проїзду